Annual Report 2003

  | Home  |  Representatives  |  Contents  Introduction  EECM RPCM BASIS  |  11th Annual Meeting  International Workshop  |  People & Events  |  Appendices  |

 
 
  11th Annual Meeting
 
 
1. Time and Place of the Meeting
2. Participants
       Persons Participating       
3. Agenda
4. Accession of the Republic of     Korea
5. Opening Remarks
6. Consideration of     Enforcement
7. Consideration of Scientific     Research & Statistics
8. Administrative & Fiscal Matters
9. Accession of other States
10. Election of Officers
11. News Release
12. Closing Remarks
 

IV.  Eleventh Annual Meeting of the Commission

 1.  Time and Place of the Meeting
   
The Eleventh Annual Meeting of the Commission was held at the Hawaii Convention Center  in Honolulu, Hawaii, U.S.A., on October 26-31, 2003.  Plenary sessions were held under the chair of Dr. Anatoly Makoedov (President of the Commission); the first session on October 29, and the second (final) session on October 31.

The Committee on Enforcement (ENFO) met on October 27 and 28, with Capt. V. Antipin of Russia as Chairman.

The Committee on Scientific Research and Statistics (CSRS) met on October 26-30, with Dr. R. Beamish of Canada as Chairman.

The Committee on Finance and Administration (F&A) met on October 29-30 with Dr. J. Balsiger of the United States as Chairman.

 
 2.  Participants
   

Photo by ACES


  

Persons participating in the meeting were as follows:
 
Canada
Representatives
Guy Beaupr
(Head of Delegation)
Russ Jones
Gerry Kristianson
Advisers and Experts
Terry Beacham
Richard Beamish
Paul Cuillerier
Jim Irvine
Robert Martinolich
Marc Trudel
Tim Young

Japan       
Representatives
Koji Imamura
(Head of Delegation)
Advisers and Experts
Ichiro Kanto
Takashi Kato
Toru Nagasawa
Toshinori Uoya
Shigehiko Urawa

Republic of Korea
Representatives
Joon Suk Kang
(Head of Delegation)
Bong Se Oh
Dong Yeob Yang
Advisers and Experts
Jung Youn Park
Ki Baik Seong

Russia      
Representatives
Anatoly Makoedov
(NPAFC President)
Sergey Dyagilev
(Head of Delegation)
Advisers and Experts
Vladimir Antipin
Nickolay Antonov
Alexander Bugaev
Oleg Gritsenko
Alexander Kaev
Vladimir Karpenko
Natalia Klovatch
Oleg Lukyanov
Andrei Pakhomov
Vladimir Shevlyakov
Olga Temnykh
Natalia Varnavskaya
Vladimir Volobuev
Igor Volvenko
Igor Zhuravlev

United States   
Representatives
James Balsiger
(Head of Delegation)
Guy McMinds
Fran Ulmer
Advisers and Experts
Bev Agler
Xanthippe Augerot
Alvin Burch
Greg Busch
Christina Dutton
William Heard
Jack Helle
Mike Jett
Eric Johnson
Tom King
Jill Klein
Loren Leman
Loh-Lee Low
Dwight Mathers
Heather McCarty
Katherine Myers
Paul Niemeier
Kristine Norosz
Doug Ogden
Jeff Passer
Patrick Pattillo
Richard Preston
James Seeb
Lisa Seeb
John Sproul
Pat Stadt
Eric Volk
Robert Walker
John White
Richard Wilmot
Marcus Woodring
Dorothy Zbicz

Observers   
Malcolm Windsor
(North Atlantic Salmon Conservation Organization, NASCO)
Elizabeth Logerwell
(North Pacific Marine Science Organization, PICES)

 

Secretariat:     
Vladimir Fedorenko
(Executive Director)
Yoshikiyo Kondo
(Deputy Director)
Wakako Morris
(Administrative Assistant)
Denise McGrann-Pavlovic
(Secretary)
Robyn Holloway
(Temporary Assistant)

Interpreters      
English/Japanese
Taka Crowston
Ikumi Graham
Mieko Kondo-Blum
Kiyoko Matsuse
Midori Ota
Yoshiko Soeda

English/Korean
Hee Seong Kim
Migyong Lee
Sang Sook Lee
Jacki Noh
Susan Ritchie
Chunghee Ryu

English/Russian
Andre Falaleyev
John Glad
Nikita Kiriloff
Natalie Latter
Aleksei Rakhubo
Michael Wasserman

 

  Top of page